900,00 TL Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedeli Bedava

Kategoriler
Üye Girişi

Zahterin Bağışıklık Sistemine Faydası ve Zahter Çayı Tarifi

Zahterin içerisinde bol miktarda A ve C vitamini bulunmaktadır. Vücudumuz vitaminleri kendisi üretemediğinden dolayı gıda yoluyla bunları dışarıdan alması gerekmektedir. Bunun için en etkili besinlerden biri zahterdir. Zahter manganez, bakır, lif ve demir gibi bileşenler yönünden zengindir. Bu vitamin ve minerallerin hepsi bağışıklık sistemini düzenleyici etkiye sahip olduğundan dolayı vücut için yararlıdır. Bağışıklık sistemini düzenleyerek daha sağlıklı olunmasını desteklemektedir.

Zahter Çayının Sağlığa Faydaları

Zahter çayı mantar enfeksiyonunu gidermek için oldukça etkilidir. Tırnak ve ayakta meydana gelen mantarları iyileştirmekte, antioksidan etkisi sayesinde enfeksiyon oluşumunu önlemektedir. Aynı zamanda idrar yolunun rahatlamasını sağladığından dolayı idrar söktürücü özelliği de bulunmaktadır.

Zahter sindirim sistemini korumaktadır. Bundan dolayı mide ile ilgili ortaya çıkan rahatsızlıkları gidermekte ve koruyucu etki göstermektedir. Özellikle gastrit sorununa karşı önleyici etkisi vardır. Zahterin içinde bulunan çeşitli maddeler bağırsakların düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Antioksidan özelliği ile bağırsakları temizlemektedir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre sindirim sistemini düzenlemek için zahter tüketilmelidir. Şişkinlik ve hazımsızlık gibi şikâyetler zahter ile önlenebilmektedir. Zahter çayı faydalarından tercih edilmesinin nedenlerinden biridir bu da.

Günlük yaşamda ağız ve diş temizliği önemli bir yere sahiptir. Bunun için zahter suyu oldukça etkilidir. Bu su ile gargara yapılarak ağız içi dezenfekte edilmekte, aynı zamanda bitkinin hoş kokusu sayesinde ağızda olumlu bir etki bırakmaktadır.

 

Soğuk Algınlığı İçin Zahter Çayı

Zahter çayının faydaları içerisinde ilk sırada öksürük ve bronşit gelmektedir.  Öksürük kesici özelliği bulunan zahter öksürüğün hafiflemesine ve durmasında etkili olmaktadır. Aynı zamanda akut bronşit nedeniyle ortaya çıkan belirtilerin de hafiflemesini sağlamaktadır. Zahter ile yapılan çay boğaz ağrısı üzerinde iyileştirici etkiye sahiptir. Bunun yanı sıra zahter çayı soğuk algınlığı üzerimde de faydalıdır. Soğuk havaların gelemsi ile birlikte insanlar arasında soğuk algınlığı daha yaygın şekilde görülmektedir. Ancak doğru şekilde hazırlanan zahter çayı grip, soğuk algınlığı, nezle ve boğaz ağrısı gibi şikâyetleri hafifletmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden dolayı pek çok hastalığın tedavi sürecinde zahter çayı tercih edilmektedir.