900,00 TL Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedeli Bedava

Kategoriler
Üye Girişi

Dünya Tüketiciler Günü

Dünya Tüketiciler Günü (Sağlıklı Gıda Tüketiminin Önemi)
Her yıl 15 Mart'ta kutlanan Dünya Tüketici Hakları Günü'nün asıl amacı, tüketici hakları ve ihtiyaçları konusunda küresel farkındalığı arttırmak ve tüketicilerin bilinçli karar vermeleri için gerekli tüm bilgilere sahip olmalarını sağlamaktır. Dünya Tüketici Hakları Günü, tüm tüketici haklarına saygı gösterilmesi, korunmasını talep etmek ve sosyal adaletsizliklere karşı bilinç oluşturmak için bir şanstır. 
Temel ihtiyaçlarımızdan olan beslenme konusunda bilinçli olunması ise kişilerin sağlık durumunu doğrudan etkilediğinden bu konudaki doğru yönlendirme oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra günümüzde tüketicilerin eğitim ve bilinç seviyesinin artması ile sağlıklı gıdaya olan ilginin de arttığı ve gıda seçimini büyük oranda etkilediği görülmektedir.
Sağlıklı gıda ve iyi beslenme, sağlığı geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun ihtiyacı olan besin öğelerini yeterli miktarda, yeterli çeşitlilikte ve uygun zamanda almak için bilinçli yapılması gereken davranışların bütünüdür.
Sağlıksız veya yetersiz beslenme durumu bağışıklık sisteminin zayıflayarak hastalıklara karşı savunmasız hale gelmesi, fiziksel - zihinsel gelişimin bozulması ve üretkenlik kaybıyla sonuçlanabilmektedir.
Bu nedenlerle beslenme konusunda bilginin doğru kaynak ve kişilerden alınması, satın alınan gıdaların bileşenleri hakkında yeterli bilgi edinilmesi ve üretim yerlerindeki gıda güvenliğinin sağlandığından emin olunması gerekmektedir.